Pozlacovanie a patinovanie

Pozlacovanie a patinovanie

Aj Vy patríte k tým, ktorých lesk a vábenie zlata dokáže ľahko omámiť? Zlaté či pozlatené predmety predsa už od pradávna pútali pozornosť, tak niet divu, že i my sme tomuto čaru podľahli.

Pozlacovanie patrí k umelecko-remeselným technikám. Je to špeciálna úprava dreva, kovov, kameňa a muriva. Má svoju tradíciu hlboko v antike. Táto technika sa vyvinula zo starého postupu, pri ktorom bol na drevený podklad mechanicky pripevňovaní kovový pliešok. V tejto dobe nevedeli vytepať zlato do dnešnej tenkosti. Pozlatené plochy, ak sú starostlivo vypracované a pokiaľ nie sú vystavené odieraniu, patria dodnes medzi najlepšie a najkvalitnejšie povrchové úpravy. Pozlacovanie je súčasťou reštaurátorského zásahu.

Pozlacovanie vykonávame na polymentový podklad, ktorý dosahuje vysoký lesk, alebo na mixtionový podklad olejový, na ktorý sa dá položiť zlato a všetky druhy lístkových kovov. Používame plátkové zlato jedno z najkvalitnejších s vysokým stupňom rýdzosti 23,5 karátové. Na zlatenie výzdoby rámov a rôznych predmetov ako sú rôzne časti rastlinných dekorov, niektoré reliéfne detaily a pod. sa používa náhradka zlata - metal. Sú to plátky zo zmesi medi a zinku. Na vzduchu oxiduje, preto musí byť pokrytý ochrannou vrstvou. Je to lacnejší a rýchlejší spôsob zlatenia. Na záver sa môže použiť patina, prípadne aj lazúra.

Postaráme sa o pozlatenie predmetu pravým plátkovým zlatom, metalom, striebrom, inými kovovými prvkami na mixtion alebo polyment, alebo bronzových náterov. Taktiež ponúkame patinovanie, ktoré vyčarí hĺbku ornamentu v rôznych farebných odtieňoch, alebo vytváranie starej patiny, ktorá potlačí lesk nanovo vyzlateného predmetu, matovanie. Zaoberá sa týmito činnosťami už vyše 20 rokov, reštaurujeme poškodené starožitné rámy obrazov a zrkadiel, predmety zo súkromných zbierok, ako sú starožitné hodiny, drobné časti nábytku, ornamenty zo živice, dreva, kameňa a kovu.